Peelingi chemiczne – zasadnicze różnice
Zrozumienie struktury skóry i starzenia się skóry pomocne jest w omówieniu miejscowego działania alfa-hydroksykwasów (AHA). Skóra ludzka ma dwa podstawowe komponenty, jałowy naskórek i warstwa podstawowa z naczyniami krwionośnymi – skóra właściwa. Starzenie się skóry, wydaje się wiązać przede wszystkim ze skórą właściwą i jest spowodowane przez wewnętrznych i zewnętrznych czynników starzenia.
AHA są grupą organicznych związków karboksylowych. Alfa-hydroksykwasy najczęściej stosowane w zabiegach estetycznych zazwyczaj uzyskuje się z produktów żywnościowych, w tym kwas glikolowy (z trzciny cukrowej), kwas mlekowy (z kwaśnego mleka), kwas jabłkowy (z jabłek), kwas cytrynowy (z owoców cytrusowych) i kwasu winowy (moszczu winnego). Dla każdego związku przeznaczony do miejscowego działania by był skuteczny, w tym AHA, musi przeniknąć do skóry, gdzie działa na żywe komórki. Biodostępność – „wchłanialność” (dzięki małej wielkości cząsteczek) jest ważnym czynnikiem jest zdolność związku do wnikania w górne warstwy skóry. Kwas glikolowy, o najmniejszej wielkości cząsteczek, posiada największą biodostępności i przenika przez skórę najłatwiej, to w znacznej mierze przyczyniło się do popularność tego produktu w przemyśle kosmetycznym.
Peelingi chemiczne w medycynie estetycznej
AHA mają głęboki wpływ na proces keratynizacji skóry, który jest odpowiedzialny za tworzenia się nowe warstwy rogowej. Wydaje się, że alfa-hydroksykwasy dzięki jednoczesnemu występowaniu w skórze młodych i starych komórek, tworzą sie mikropory, co powoduje zmniejszenie się komórkowej spójności między korneocytami na najniższym poziomie warstwy rogowej.
Efekty peelingu na skórze
AHA o większej biodostępności wydają się mieć zastosowanie do wykonywania głębszych peelingów chemicznych. Kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas cytrynowy, w celu podawania miejscowego na skórze, wytwarzają w efekcie zwiększone ilości mukopolisacharydów i kolagenu, a ze względu na głębszą penetrację, są zalecane przy zwiększonej grubości skóry. Do tego, nie powodują wykrywalnego zapalenia skóry.