Niewłaściwa obsesja liczenia kalorii

Walka z otyłością to nie tylko „zjedzone kalorie a spalone kalorie”

Otyłość to nie tylko równowaga energetyczna, tzn. kalorie / kalorie. To jest uproszczone, a gdyby równanie było tak łatwe do rozwiązania, nie mielibyśmy przewagi, którą mamy dzisiaj. Teoria bilansu energetycznego jest nie tylko błędna, ale skupienie się na tym uproszczonym równaniu i obwinianie pacjenta przyczyniły się do epidemii otyłości. Piętno, wina i wstyd zwiększają problem i stanowią przeszkodę w leczeniu. W rzeczywistości ponad 36% dorosłych  ma otyłość.

Jeden z lekarzy opisuje swoje badania i doświadczenie w leczeniu otyłości, w tym kilka przypadków z własnej kliniki. Są to przypadki, które przyciągają moją uwagę, ponieważ pokazują one najwyraźniej wpływ różnych metod leczenia (i kombinacji) na otyłość: dietę i styl życia (tj. behawioralne), leki i chirurgię.  Ten lekarz odnotował niezwykłe, długotrwałe pozytywne rezultaty, ale zawsze kładzie nacisk przede wszystkim na dietę i zmianę stylu życia. Program (zwany „Zdrowe nawyki do życia”) oferowany przez MGH Weight Center jest ogromnym zobowiązaniem, ale może pomóc zmienić relację człowieka z jedzeniem, podkreślając wysoką jakość diety, a nie liczenie kalorii.

Składniki skutecznego leczenia otyłości

Znany specjalista Abeer Bader jest zarejestrowanym dietetykiem i głównym specjalistą od żywienia klinicznego. Opisała mi program bardziej szczegółowo: jest to 12-tygodniowy program edukacyjny i wsparcia grupowego z ustrukturyzowanym programem nauczania i częstymi kontaktami z pacjentami. Zajęcia trwają 90 minut i prowadzone są przez dyplomowanego dietetyka i obejmują wszystko, od przyczyn otyłości po zdrowe odżywianie, obalanie popularnych mitów dietetycznych, a także zalecenia dotyczące spożywania posiłków, zakupów spożywczych, przygotowywania posiłków, aktywności fizycznej i innych. Celem programu jest zapewnienie pacjentom edukacji, wsparcia i narzędzi do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Dieta, którą promują, jest luźno oparta na diecie DASH i diecie śródziemnomorskiej, ponieważ te plany żywieniowe są bogate w warzywa, owoce, chude białko i produkty pełnoziarniste.

Ale to także bardzo zindywidualizowany program. Ściśle współpracują też z pacjentem, aby połączyć realistyczne cele. Myślę, że najważniejszą częścią zbliżania się do wyznaczania celów i zmiany zachowania jest najpierw określenie, co chcieliby poprawić. Często jako dostawcy opowiadamy pacjentom o tym, co powinni zrobić, ale kiedy pozwolisz pacjentowi wyróżnić obszar, nad którym chcieliby pracować, możesz zauważyć lepsze rezultaty działań.

Wykazano, że inne podobne kompleksowe programy pomagają pacjentom osiągnąć trwałą zmianę diety i stylu życia, schudnąć  i uniknąć cukrzycy. Program zapobiegania cukrzycy pomaga osobom z otyłością i ryzykiem zachorowania na cukrzycę stracić od 5% do 7% masy ciała i zmniejsza ryzyko cukrzycy między 58% a 71%.

Myślę, że ważne jest, aby pamiętać, że dieta, która„ działa ”, to dieta, którą dana osoba będzie stosować przez resztę swojego życia. Naprawdę podkreślamy znaczenie zmiany stylu życia w porównaniu z krótkoterminową poprawą diety, aby odnieść największy sukces w osiąganiu zdrowszej wagi . To stwierdzenie jest oparte na dowodach, ponieważ niedawny przegląd wielu badań naukowych dotyczących różnych diet odchudzających wszystko działało równie dobrze.

Leki stosowane w leczeniu otyłości

To, co może zaskoczyć ludzi (w tym lekarzy), to to, jak pomocne mogą być lekarstwa na odchudzanie, choć może się okazać, że trzeba będzie próbować i popełnić błąd, aby dowiedzieć się, co będzie działać dla kogoś. Te leki wpływają na sposób, w jaki mózg zarządza punktem ciężkości ciała i jak mózg współdziała ze środowiskiem. Ale czasami nie ma rymu ani powodu, dla którego jeden lek działa na kogoś, ale inny nie. Niestety, jak pokazują badania, leki odchudzające nie są często przepisywane.

Podsumowując, otyłość jest złożoną, przewlekłą chorobą o wielu czynnikach. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści ds. otyłości mogą kierować terapiami, które obejmują podejście do stylu życia, takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne, i zajmowanie się czynnikami emocjonalnymi, które przyczyniają się do otyłości.