Czym jest słynny koenzym Q10 i do czego jest nam potrzebny?
Stężenie koenzymu Q10 w naskórku jest dziesięciokrotnie wyższe niż w skórze właściwej. Wiele badań naukowych wykazało, że związek ten ma zdolność redukcji odpowiedzi immunologicznej indukowanej działaniem promieniowania UV przez blokowanie produkcji mediatorów zapalenia.
Szczególnie efektywne działanie przeciwzapalne wykazuje w połączeniu z karotenoidami (prekursorami witaminy A). Ponadto CoQ10 (ubichinon) blokuje enzym rozkładający składniki macierzy zewnątrzkomórkowej.
Badania potwierdzają, że ubichinon stymuluje wzrost proliferacji fibroblastów, zwiększa syntezę składników błony podstawnej – w tym kolagenu. Tym samym usprawnia połączenia skórno-naskórkowe oraz przyczynia się do zachowania homeostazy skóry. Dodatkowo koenzym Q10 chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, ale tylko wtedy, gdy komórkowa zostanie wzmocniona przez wcześniejszą suplementację serum o wysokim stężeniu koenzymu Q10.
Bogatym źródłem ubichinonu są m.in.: mięso, ryby, orzech oraz niektóre oleje.
Trwają badania nad wzbogacaniem żywności w koenzym Q10, co ma na celu zwiększenie naturalnego poziomu antyoksydantów w organizmie. Głównie dlatego, żę endogenny koenzym Q10 (wytwarzany przez organizm) produkowany jest w wystarczających ilościach jedynie do 35. roku życia. Po tym czasie jego produkcja znacznie spada.
Niedobór CoQ10 w organizmie należy uzupełniać, podając go doustnie, ale wymaga to długookresowego stosowania i odpowiednich dawek, które nie są jeszcze ustalone. Wydaje się, że racjonalna dawka dla uzupełnienia niedoborów to 60 mg dziennie. Preparaty mające status suplementu diety mają 30 lub 60 mg koenzymu Q10 w kapsułce. Bardzo ważny jest skład preparatów go zawierających. Okazało się, że doskonale wchłania się wraz z lecytyną sojową.
Wraz z wiekiem w komórkach obniża się produkcja koenzymu Q10, zatem zalecane jest jego uzupełnienie.W trwającym 6 tygodni badaniu oceniającym skuteczność preparatów zawierających odpowiednio 1- oraz 0,5-procentowy idebenon zaobserwowano znaczną poprąwę wyglądu skóry uszkodzonej w następstwie działania promieniowania UV. Stwierdzono też, znaczną redukcję i wygładzenie zmarszczek oraz poprawę uwodnienia skóry.
Kolejny ciekawy artykuł. Czekam na kolejne. Pozdrawiam