Czym jest słynny koenzym Q10 i do czego jest nam potrzebny?

koenzym-q10Stężenie koenzymu Q10 w naskórku jest dziesięciokrot­nie wyższe niż w skórze właściwej. Wiele badań naukowych wykazało, że związek ten ma zdolność re­dukcji odpowiedzi immunologicznej induko­wanej działaniem promieniowania UV przez blokowanie produkcji mediatorów zapalenia.

Szczególnie efektywne działanie przeciwzapal­ne wykazuje w połączeniu z karotenoidami (prekursorami witaminy A). Po­nadto CoQ10 (ubichinon) blokuje enzym rozkła­dający składniki macierzy zewnątrzkomórkowej.

Badania potwierdzają, że ubichinon stymu­luje wzrost proliferacji fibroblastów, zwiększa syntezę składników błony podstawnej – w tym kolagenu. Tym samym usprawnia połączenia skórno-naskórkowe oraz przyczynia się do zachowania homeostazy skóry. Dodatkowo koenzym Q10 chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, ale tyl­ko wtedy, gdy komórkowa zostanie wzmocniona przez wcześniejszą suplementację serum o wysokim stężeniu koenzymu Q10.

Bogatym źródłem ubichinonu są m.in.: mięso, ryby, orzech oraz niektóre oleje.

zrodla-ubichinonu

Trwają badania nad wzbo­gacaniem żywności w koenzym Q10, co ma na celu zwiększenie naturalnego poziomu antyoksydantów w organizmie. Głównie dlatego, żę endogenny koenzym Q10 (wytwarzany przez organizm) produ­kowany jest w wystarczających ilościach jedynie do 35. roku życia. Po tym czasie jego produkcja znacznie spada.

Niedobór CoQ10 w organizmie należy uzupełniać, podając go doustnie, ale wy­maga to długookresowego stosowania i odpo­wiednich dawek, które nie są jeszcze ustalone. Wydaje się, że racjonalna dawka dla uzupełnie­nia niedoborów to 60 mg dziennie. Prepara­ty mające status suplementu diety mają 30 lub 60 mg koenzymu Q10 w kapsułce. Bardzo ważny jest skład preparatów go zawierających. Oka­zało się, że doskonale wchłania się wraz z lecytyną sojową.

Wraz z wiekiem w komórkach obniża się pro­dukcja koenzymu Q10, zatem zalecane jest jego uzupełnienie.W trwającym 6 tygodni badaniu oceniającym skuteczność preparatów zawierających odpowiednio 1- oraz 0,5-procentowy idebenon zaobserwowano znaczną poprąwę wyglądu skóry uszkodzonej w następstwie działania promieniowania UV. Stwierdzono też, znaczną redukcję i wygładzenie zmarszczek oraz poprawę uwodnienia skóry.