Pajączki na nogach i jak się ich pozbyć?
Czym tak na prawdę są owe pajączki? Występuje, gdy małe żyły gromadzą się pod powierzchnią skóry, powodując czerwone, niebieskie lub fioletowe przebarwienia. Pajączki biorą swoją nazwę od kształtu przebarwień. Niekiedy ich skupiska są małe i ledwo zauważalne, u innych są wyraźne i tworzone przez dziesiątki małych żyłek. Osoby je posiadające czują się często skrępowane, ale warto wiedzieć, że są one nieszkodliwe, a każdy zabieg mający na celu ich usunięcie zwykle wykonywany jest tylko ze względów kosmetycznych.
Pajączki powstają najczęściej na udach, kostkach i łydkach, i powstają znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny ich powstawania nie są całkowicie zrozumiałe, jednak w każdym przypadku, są dziedziczone. Niekiedy związane są z ciążą, stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych lub zwiększeniem masy ciała.
Inne rodzaje problemów z żyłami, które mogą wydawać się podobne do pajączków obejmują:
- Teleangiektazje, które są rozszerzonymi naczyniami włosowatymi w pobliżu skóry, i wydają się być bardziej zauważalne na powierzchni, podczas gdy typowe pajączki (żyły) powszechnie występują w nogach i stopach.
- Naczyniaki, które składają się z bardzo małych tętniczek.
Ze względu na duże podobieństwo kilku objawów, czasami nazwy „pajączki” i teleangiektazje są stosowane zamiennie.
Jak się objawiają owe pajączki na nogach?
Czerwone lub niebiesko-fioletowe naczynia krwionośne pojawiają się zazwyczaj na nogach i udach, ale czasami na twarzy, przedramionach i na rękach. Pajączki zwykle nie powodują żadnych objawów, ale rzadko mogą powodować łagodny dyskomfort lub niewielkie pieczenie.
Diagnoza: Lekarz dermatolog w prosty i szybki sposób może zdiagnozować u pacjenta tzw. „pajączki”. Musisz tylko wiedzieć, że mogą one zostać na stałe lub zniknąć na własną rękę po upływie kilku miesięcy, zwłaszcza jeśli są one spowodowane ciążą lub przyjmowaniem niektórych leków.
Zapobieganie: Ponieważ przyczyny ich występowania nie są w pełni zrozumiałe, oczywistym jest, że nie zawsze możliwa jest ich profilaktyka zapobiegawcza. Jedyne co można zalecić na 100% to utrzymanie zdrowej wagi i pozostawanie w aktywności fizycznej.
Leczenie a raczej usuwanie „pajączków”
Pajączki nie wymagają leczenia. U niektórych osób, pończochy uciskowe często wystarczająco zmniejszają rozmiar istniejących pajączków i zapobiegają powstawaniu nowych. Dwa najbardziej popularne zabiegi estetyczne na usunięcie pajączków to skleroterapia i leczenie laserem:
- Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu roztwór soli bezpośrednio do wybranego obszaru, powodując zapadnięcie się żył. Obszar ten może być obolały przez kilka dni a siniaki powinny znikną w ciągu kilku tygodni. Skleroterapia może wymagać wielu zabiegów. Zastrzyki mogą być nieco bolesne.
- Laserowe leczenie (usuwanie) kieruje impulsy ze światła laserowego do pajączków, powodując powstawanie zakrzepów krwi. Naczynia krwionośne zostają zablokowane i w końcu są ponownie absorbowane przez organizm. Zabieg jest szybki i bezbolesny.
Jeśli zdecydujesz się na zabieg medyczny laserowego usuwania pajączków, możesz spodziewać się poprawy od 50% do 90%. Być może koniecznych będzie kilka sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt. Po zabiegu niewielkie przebarwienia na skórze mogą pozostać przez kilka tygodni, jednak ostatecznie znikną. W wielu przypadkach, pajączki znikają całkowicie, ale ze względu na nie do końca poznany mechanizm ich powstawania – mogą kiedyś wrócić.